משכנתא הפוכה – כל הדרכים להשיג אותה

כל אדם מבוגר במדינת ישראל מכיר את המונח משכנתא. משכנתא היא הלוואה שלוקחים ישראלים רבים בתחילת חייהם בכדי לשלם על קניית דירה או בית פרטי. הלוואה זאת ניתנת בתנאים נוחים יחסית, והיא מוחזרת לבנק לאורך שנים רבות. בכתבה נדבר על מצב הפוך לגמרי והרבה פחות מוכר – משכנתא הפוכה והדרכים להשיג אותה.

 

משכנתא הפוכה, כשהבית שלך מכניס לך כסף

משכנתא הפוכה היא בעצם מצב הפוך לגמרי ממשכנתא רגילה. במצב זה, הבנק הוא זה שקונה חלק משווי הדירה, ומעביר את הכסף לבעלי הדירה בצורה חודשית או בתשלום אחד. משכנתא הפוכה ניתנת לאנשים מבוגרים, בדרך כלל בתקופת הפנסיה, מכיוון שהבנק סומך על כך שהבית יימכר לאחר פטירתם של לוקחי ההלוואה, וכך הוא יקבל את הכסף שהושקע בחזרה. ככל שעולה גילם של בעלי הבית, כך הם יוכלו לקחת הלוואה ששוויה הוא אחוז גדול יותר מערך הבית.

איך לוקחים משכנתא הפוכה בצורה חכמה?

לקיחת משכנתא הפוכה, כמוה כמכירת חלק מהבית. בחלק מהמקרים הכסף שמתקבל מהמכירה מגיע לבעלי הבית שלקחו את המשכנתא בפעם אחת, ובמקרים אחרים הכסף ניתן כהלוואה לבנק ומוחזר בצורה חודשית. בכל מקרה, חשוב לבצע את לקיחת המשכנתא ההפוכה בצורה נכונה.

בכדי לעשות זאת, יש לבדוק את הגופים השונים שמציעים משכנתא מסוג זה ואת התוכנית השונות המוצעות על ידם. בנוסף לכך, חשוב לבחון היטב את המצב הפיננסי של בעלי הדירה, ולבדוק האם לקיחת משכנתא הפוכה היא באמת הדבר הנכון בעבורם בנקודת זמן זאת.

משכנתא הפוכה עם תשלום חד פעמי או במספר פעימות

משכנתא הפוכה מהסוג הראשון היא כזאת שהכסף שהתקבל בגינה מגיע אל בעלי הדירה בפעימה אחת או במספר פעימות בודדות. במקרה כזה, הכסף שיוחזר לבעלי הבית יהיה בערך בגובה השווי של האחוז של הנכס שנמכר לבנק. כמובן שיש לחשב גם את השינוי בערך הנכס שיתרחש בשנים הבאות, ולראות האם יש להעלות מעט את גובה הסכום שניתן.

 

משכנתא הפוך עם החזר חודשי למשך תקופה ארוכה

במשכנתא הפוכה מהסוג הזה, הכסף יועבר ללוקחי המשכנתא ההפוכה בצורה חודשית על פני מספר שנים. בדרך זאת, הכסף שמתקבל ממכירתו של חלק מהבית, מוענק לבנק בסוג של הלוואה שהבנק לוקח. בהתאם לכך, הכסף שניתן כהלוואה צובר ריביות במהלך הזמן שהוא מוגדר כחוב של הבנק. ריבית זאת היא בונוס נוסף שניתן למי שלוקח את ההלוואה בצורה זאת.

 

הדרכים להשגת משכנתא הפוכה – סיכום

משכנתא הפוכה בישראל, היא מצב שבו הבנק קונה חלק מהבית או הדירה של לוקח המשכנתא. זאת במטרה לקבל חלק מסכום המכירה שתיערך לאחר פטירת בעלי הבית. ניתן לקחת משכנתא הפוכה עם תשלום אחד או בתשלומים חודשיים שונים. בעת לקיחת משכנתא הפוכה, חשוב לבדוק את כל המסלולים הרלוונטיים הנמצאים בשוק.

משכנתא הפוכה

אולי יעניין אותך גם

כל המידע על משכנתא לנכס מסחרי
משכנתאות
כל המידע על משכנתא לנכס מסחרי

כשמדברים על משכנתאות, אנשים בדרך כלל נוטים להתייחס אליהן אך ורק כהלוואה ארוכת טווח לרכישת דירה. אומנם מרבית המשכנתאות מיועדות לרכישת דירות, אך שוק משכנתאות

קרא עוד »
יועץ מומחה למשכנתאות
משכנתאות
איך בוחרים יועץ משכנתא

בעת ביצוע אחת העסקאות הגדולות של חיינו, עלינו לבחור יועץ משכנתא מהימן ואיכותי שיעזור לנו לעבור את הדרך הארוכה מבלי חשש. אבל איך נוכל לדעת

קרא עוד »