ערבות בנקאית – מושג מוכר שמבלבל את כולם

ערבות בנקאית היא הליך נפוץ בעולם העסקי הנועד להבטיח פירעון של הלוואה. מדובר בנושא מבלבל מעט, ולכן נדרשת עבורו הרחבה. במדריך זה נסביר מהי ערבות בנקאית, מי נזקק לה ועוד דברים שכדאי לדעת אודות ערבות בנקאית.

 

אז קודם כל, מהי ערבות בנקאית?

מדובר בערבות הניתנת על ידי בנק המתחייב לפירעון הלוואה שנלקחה על ידי מקבל הערבות במידה והוא אינו מסוגל להחזירה. מדובר במנגנון בטוח ומועדף במגזר העסקי בשל יציבותו ומהימנותו של עולם הבנקים המקנה לערבות בנקאית חוסן פיננסי גבוה ממנו נגזר סיכוי גדול למימוש הערבות.

ערבות בנקאית מועדפת במיוחד על ידי נושים מכיוון שהיא איננה תלויה במצבו הכלכלי של הערב, ובשל העובדה שהיא נחשבת לערבות אוטונומית ועצמאית שאינה תלויה בעסקה שנעשתה בין החייב לנושה.

הליך הערבות הבנקאית נחשב למהיר במיוחד בשל העובדה שעל הבנק לפרוע באופן מיידע את הערבות בהתאם לסכום המצוין בכתב הערבות מבלי לחייב את פירעון ההלוואה תחילה ומבלי להטיל חובה על הנושה לנמק ובלי בדיקה האם החייב הפר את תנאי העסקה.

הליך ערבות בנקאית אינו מערב את בית המשפט ואת ההוצאה לפועל, דבר ההופך את ההליך למהיר ובטוח.

 

מי נזקק לערבות בנקאית?

ערבות בנקאית הינה הליך נפוץ במיוחד בעולם העסקי, בעיקר בהליכים המערבים הלוואות ופיקדונות. המחשבה העומדת מאחורי הדרישה לערבות בנקאית היא הגברת היציבות במסחר, תוך שימוש במנגנון בטוח להבטחת התשלום. כאמור, בטיחותה של הערבות הבנקאית הפכו אותה לאפשרות מועדפת בעולם העסקי.

אחד המקרים הנפוצים בהם נדרשת ערבות בנקאית הוא בעת כתיבת חוזה להשכרת דירה: במקרים רבים, בעלי דירה דורשים להציג ערבויות כספיות שיוכלו לפדות במקרה והשוכר לא עמד בתנאים. שוכרים רבים לא יכולים לעמוד בכך, ולכן פונים לבנק עבור ערבות בנקאית.

 

ערבות בנקאית – כך זה עובד

במסגרת הליך ערבות בנקאית הבנק משריין סכום כסף כגובה הערבות, בו הלקוח לא יוכל להשתמש. תנאי הערבות מוגדרים בין נציגי הבנק לבין הלקוח ומפרטים את אופן הצמדת סכומי הערבות, תאריכי תוקף הערבות, התנאים למימוש או ביטול הערבות ועוד.

מימוש הערבות מתבצע על ידי הנושה בלבד, באמצעות הצגת מסמך הערבות בתנאי שהיא בתוקף וכן מכתב הדורש את פירעון הערבות. לאחר זאת יעביר הבנק לנושה את פירעון הערבות תוך פרק הזמן שסוכם בכתב הערבות.

 

יתרונות של ערבות בנקאית

להליך ערבות בנקאית ישנם יתרונות לא מעטים:

  • ההליך יציב ובטוח
  • ניתן לבצע ערבות בנקאית גם בסכומי ערבות גבוהים
  • פירעון הערבות על ידי הנושה מהיר ופשוט
  • הלקוח לא יכול לבטל על דעת עצמו את הערבות או לשנות את תנאיה, דבר המקנה לנושה ביטחון בערבות

 

חסרונות של ערבות בנקאית

לצד היתרונות, לערבות בנקאית ישנם מספר חסרונות:

  • עבור קבלת הערבות יש להגיע לבנק ולעבור הליך ביורוקרטי
  • הוצאת הערבות מחייבת עמלה גבוהה
  • הלקוח לא יוכל להשתמש בכסף ששוריין עבור הערבות בכל משך תקופתה

 

בנק

אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חתימה על חוזה
משכנתאות
משכנתא לפושטי רגל – רשימת התנאים

אנשים רבים פותחים עסקים מתוך רצון לממש ולהגשים את עצמם. החלום הגדול שמתחיל את דרכו בתור הצלחה מסחררת, עלול למצוא את עצמו מתדרדר במדרון חלקלק בדרך לפשיטת רגל. המצב הזה

לאחר הפינוי
כללי
פינוי בינוי הדרך הבטוחה לדירה חדשה

במציאות של מדינת ישראל בשנת 2020 דירה חדשה הפכה להיות חלום של הרבה מאוד זוגות צעירים. למרות פרויקטים ממשלתיים רבים שמנסים לעזור לזוגות הצעירים ולתת להם את האפשרות לזכות בדירה

זוג צעיר
טיפים חמים במשכנתאות
משכנתא לזוג צעיר – מספר טיפים

אם אתם זוג צעיר וכבר התחתנתם, אתם כנראה שואלים את עצמכם: האם זוג צעיר יכול לקנות דירה ב-2020 בישראל? ובכן, הנתונים השונים מראים שהנדל"ן רק הולך ומתרחב, ככה שעד ועוד