קופת גמל

כאשר מדברים על קופות גמל מתכוונים לקבוצה גדולה של אפיקי השקעה וחסכון שקיימים כיום בעולם הכלכלה הישראלי. בין היתר ניתן למנות בקבוצה זו את ביטוחי המנהלים, קרנות הפנסיה וההשתלמות וישנם גם מסלולי השקעה שלא מיועדים לחסכון לפנסיה אלא הם מיועדים לחסכונות לטווח קצר יותר. היתרון הגדול ביותר שיש למי שחוסך בקופת גמל הוא הטבות מס משמעותיות מאד שניתנות על ידי המדינה והופכות את אפיקי ההשקעה האלה לכדאיים ומבוקשים במיוחד. מי שחוסך במסגרת קופת גמל מכונה עמית של הקופה והוא יכול להיות עובד עצמאי או שכיר. במקרה של עובד שכיר יתחלקו הפרשות הכספים לקרן בינו לבין המעסיק שלו. על מנת לעודד עובדים ואזרחים להשקיע בקופות גמל – גם המעסיקים נהנים מהטבות ויתרונות במיסים כאשר  הם מפרישים כספים עבור העובדים שלהם.

רעיון וכסף

דברים חשובים לדעת על קופת גמל

לכל אחד ממסלולי ההשקעה הנמנים על קבוצת קופות הגמל יש את ההנחיות שלו, החוקים והתקנות שרלוונטיים אליו. אין כללים גורפים לכל סוגי המסלולים מלבד הטבות המס והכדאיות של החיסכון לפנסיה באופן כללי, כפי שהמדינה אכן מעודדת. מכיוון שאזרח שלא חוסך כראוי לקראת גיל הפרישה עלול להיות נטל ומעמסה על המדינה – הרי שזהו אינטרס של המדינה לעודד את החסכונות האלה והיא עושה זאת על ידי מתן הטבות מס מפליגות וכדאיות. כל עובד שכיר יכול לפנות אל מי שאמון בתוך החברה על הנושא של השקעות מצד העובדים ולקבל את הפרטים על בית ההשקעות שהחברה עובדת איתו וכך למצוא ביחד עם נציג מקצועי ומוסמך את מסלולי ההשקעה שהכי מתאימים לו, לאורח חיים, לבני המשפחה שלו ולשגרה שלו.

חיוב על פי חוק להעביר כספים על ידי המעסיק

לא הרבה עובדי שכירים יודעים זאת אך זו חובתו של המעסיק שלהם להפריש עבורם את כספי קופת הגמל והחוק עומד לטובתם במידה ואין הוא עושה זאת. חשוב לדעת את זה ולהעביר את המידע החשוב הזה הלאה. ישנם מעסיקים שמעודדים הפקדות לקרנות חסכון מסוימות כאלה ואחרות וכדאי מאד לבדוק זאת. החל משנת 2016 נפתחה אפשרות של הפרשת כספים לקרנות גמל להשקעה שמהן ניתן למשוך כספים כל הזמן והכספים נשארים נזילים. היתרון הוא שסכומי כסף לא נשארים לעובד בחשבון העובר ושב בבנק והוא לא יעשה בהם שימוש בטווח הקצר אלא ישיג עבור הכספים תשואה נאה לאורך זמן. אי אפשר להתווכח עם אופי בזבזני של ישראלים רבים והמדינה עושה מאמצים להילחם בזה וגם להחדיר באזרחיה את חוש האחריות האישית והחברתית שלהם. הטבות המס והמסלולים שמותאמים למציאות של היום הם הדרך שלה לעודד את השקעות הכספים.

לפרטים נוספים על קופות גמל תוכלו להכנס לאתר שקוף ולקרוא נושאים נוספים מעניינים.

 מסחר בחוזי הפרשים על מדדים, מניות סחורות לכתבה לחצו כאן.

אולי יעניין אותך גם